A A A

Teisipäev, 28. märts 2017 07:12

EST ENG RUS

Prindi

Vastu aja mõjule

Vanade liftide ohutust ja usaldusväärsust saab mitmel viisil parandada. Lifti kolin, rappumine, korruste vahel seiskumine ning tühjalt möödasõitmine ei kuulu enam tänasesse päeva. Liftilt oodatakse ohutut, tasast ja täpset sõitu. Arvesse võttes liftide suurt hulka ning pidevat kasutamist, juhtub õnnetusi siiski harva. Nendestki õnnetustest on suur osa tehniliste vahenditega välditavad.

Kõige sagedasem õnnetus on lifti kinni kiilumine. Samuti seiskuvad vanad liftid tihti ebaühtlaselt ning siis jääb korruse tasapinna ja liftikabiini vahele mitme sentimeetrine künnis, millele otsa võib kergelt komistada ja kukkuda. See raskendab ka ratastoolide, lapsevankrite ning muude ratastel liikuvate esemetega lifti sisenemist ja väljumist.

Hooldustöödega saab peatumise täpsust ainult veidi parandada. Püsiva lahenduse annab probleemile ikkagi alles tänapäevane juhtimissüsteem - selle abil liigub lift pehmelt ja peatub täpselt. Samas saab sellega parandada ka n-ö teenindust - kui lihtne nupuvajutussüsteem muuta koondjuhtimiseks, ei sõida lift enam ootavast inimesest tühjalt mööda.

Vahel võib aga ka hea lift peatuda korruste vahel. Kitsas ruum ning teadmatus abi saamise kohta ahistavad liftikabiini kinni jäänud inimesi. Nad ei ole küll otseses ohus, juhul kui just keegi ei ole viga saanud, kuid päästetööd tuleb siiski korraldada kiiresti. Tänu kabiini õhukonditsioneeri aukudele piisab küll õhku, kuid täis liftis tõuseb temperatuur ning inimeste enesetunne võib halveneda. Vanade elumajade liftide hädakutsenuppu vajutades heliseb häirekell ainult trepikojas, kuid see ei ole tänapäeval enam piisav ohutuse garantii. Abi kohalejõudmine ei tohi sõltuda asjaolust, kas häirekell äratab juhusliku möödamineja tähelepanu ning kas too saab aidata ning võtta ühendust hooldusfirmaga. Kahesuunaline telefoniühendus agab lifti töö häirete tekkides kindlasti abi, samuti lisab see turvalisustunnet. Tänu otseühendusele võib liftis hättasattunut asjatundlikult rahustada ning olla talle nõuga toeks, samuti öelda, kui kaua võib abi saamine aega võtta.

Vanades liftides puudub üldiselt ka varuvalgustus, sel juhul pimeneb liftikabiin elektrisüsteemi häire korral täielikult. Koos alarmsüsteemi uuendamisega tasub paigaldada ka aku abil töötav varuvalgusti.

Üks peamisi põhjusi, miks lift ei tööta kindlalt ja ohutult, on siiski vandalism. Kuigi liftides on olemas turvaelemendid, mõjutab liftisõidu ohutust paljuski ka sõitjate käitumine. Lifti ohutusseade reageerib kergesti. Näiteks kui liftis hüpata, võib see peatada lifti korruste vahel.